www.nato-pa.intwww.nato-pa.int
Od svog osnivanja 1955. godine, Parlamentarna skupština NATO obezbjeđuje jedinstven specijalizovani forum za članove parlamenta Sjeverno Atlantske Alijanse u cilju razvijanja diskusije i mogućnosti odlučivanja po pitanjima koja tretiraju bezbjednost Saveza. Svojim radom i aktivnostima Skupština olakšava parlamentarni dijalog i razumijevanje o ključnim pitanjima koja se tiču bezbjednosti evroatlantskog područja i podržava nacionalni parlamentarni nadzor nad odbrambenom i bezbjednosnom politikom. Aktivnosti Parlamentarne skupštine NATO u značajnoj mjeri pomažu jačanju transatlantskih odnosa i vrijednosti koje Alijansa podržava, a Parlamentarna skupština, iako institucionalno odvojena od NATO, obezbjeđuje suštinsku vezu na ovoj relaciji, pružajući veću transparentnost politika NATO i podstičući bolje razumijevanje ciljeva i misija među zakonodavcima i građanima Alijanse.
Od kraja Hladnog rata, Skupština je preuzela novu ulogu integrišući u svoj rad parlamentarce iz zemalja koje traže bliskiju saradnju sa NATO-om. Kroz ovaj oblik parlamentarne diplomatije, Skupština doprinosi uzajamnom razumijevanju i jačanju parlamentarne demokratije širom evroatlantskog regiona i šire, čime dopunjuje i ojačava sopstveni program partnerstva i saradnje.
Parlamentarna skupština NATO se sastoji se od 269 delegata iz 30 država članica koje nominuju nacionalni parlamenti saglasno nacionalnim procedurama, a svaka delegacija odražava veličinu zemlje i politički sastav parlamenta, obezbjeđujući time široki spektar političkih mišljenja.
Pored delegata NATO zemalja članica, u aktivnostima Parlamentarne skupštine NATO učestvuju delegati iz 12 pridruženih zemalja, četiri mediteranske zemlje, kao i osam parlamentarnih posmatračkih delegacija, čineći time da ukupan broj učesnika iznosi otprilike 360.
Međuparlamentarne skupštine kao što su Parlamentarna skupština OEBS-a (OSCE PA) i Parlamentarna skupština Saveta Evrope (PACE), na skupove u organizaciji Parlamentarne skupštine NATO šalju svoje predstavnike.
Evropski parlament ima pravo poslati deset delegata na sjednice Skupštine a može učestvovati i u većini aktivnosti odbora i pododbora.
Delegaciju Skupštine Crne Gore u PS NATO čine:
- Branimir Gvozdenović, šef Delegacije
- Genci Nimanbegu, član Delegacije
- Nebojša Medojević, član Delegacije
- Branko Čavor, zamjenik šefa Delegacije
- Luiđ Škrelja, zamjenik člana Delegacije
Sekretarka Delegacije je Zorana Baćović - ujedno sekretarka Odbora za bezbjednost i odbranu u Skupštini Crne Gore.
Kontakt podaci:
Tel: +382 20 404 594
Fax: +382 20 404 538
E-mail: Ova adresa el. pošte je zaštićena od spambotova. Omogućite JavaScript da biste je vidjeli.
************
Tokom 25. saziva članovi delegacije Skupštine Crne Gore u PS NATO učestvovali su na godišnjim i proljećnjim zasijedanjima i određenom broju seminara, i to:
- Declaration on NATO Enlargement
- Declaration on Supporting Ukraine
- Declaration on Transatlantic Relations
- 14-15. oktobar 2014, Varšava, Republika Poljska - 87. Rose-Roth seminar;
- 21-24. novembar 2014, Hag, Kraljevina Holandija - 60. Godišnje zasijedanje Parlamentarne skupštine NATO;
- 31.mart – 2.april 2015, Beograd, Republika Srbija - 88. Rose-Roth seminar;
- 15 - 18. maj 2015, Budimpešta, Republika Mađarska - Proljećnje zasijedanje Parlamentarne Skupštine NATO;
-
18 - 22. jun 2015. Jerevan, Republika Jermenija - 89. Rose-Roth seminar.
- Izvještaj o učešću Stalne delegacije Skupštine Crne Gore u Posjeti Komiteta za civilnu dimenziju bezbjednosti - Podkomiteta o demokratskom upravljanju Sarajevu, Bosna i Hercegovina, i Beogradu, Republika Srbija, 7-10.03.2016.godine
- Izvještaj o učešću delegacije Skupštine Crne Gore, na Proljećnjem zasijedanju Parlamentarne skupštine NATO, održanom u periodu 27-30. maja 2016. godine, Tirana, Albanija
Članovi delegacije Skupštine Crne Gore u PS NATO tokom 24. saziva učestvovali su na redovnim zasijedanjima, forumima i sastancima, i to: